chalkier آخرین خارجی روپیه مرکزی

chalkier: آخرین خارجی روپیه مرکزی افغانستان نرخ مبادله افغانی معلومات بانک مرکزی افغانستان حوزه افغانستان

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی نیکی هیلی در مسیرش علیه کشور عزیزمان ایران تنهاست

درحالی که اکثر اعضای شورای امنیت قرارداد هسته‌ای با کشور عزیزمان ایران به رهبری باراک اوباما را یک دیپلماسی موفق می‌دانند که نباید خللی در آن ایجاد کرد ولی جهت

نیکی هیلی در مسیرش علیه کشور عزیزمان ایران تنهاست

نیکی هیلی در مسیرش علیه کشور عزیزمان ایران تنهاست

عبارات مهم : اسلحه

درحالی که اکثر اعضای شورای امنیت قرارداد هسته ای با کشور عزیزمان ایران به رهبری باراک اوباما را یک دیپلماسی موفق می دانند که نباید خللی در آن ایجاد کرد ولی جهت هیلی و ترامپ این قرارداد بسیار بد است و عمیقا نقض می شود.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در شرکت ملل به همراه همکارانش سفری به پایتخت ایالات متحده داشت و در تکمیل این سفر، شامی نیز با مدیر جمهور دونالد ترامپ خورد. آیا ماجراجویی روز دوشنبه ماجراجویی خوبی بود؟ چه کسی می داند؟ ولی قطعا می توان حدس زد که باید عنوان کشور عزیزمان ایران و کره شمالی مطرح شده است باشد آیا که هر دو عنوان چالش برانگیزترین پرسشها سیاست خارجی دولت ترامپ هستند. هیلی در یکی از جنجالی ترین داستان هایش در شرکت ملل از موشک هایی صحبت کرد که از یمن به سمت عربستان سعودی شلیک شدند. او عنوان را این طور مطرح کرد: «به وضوح علامت ساخته شده است در کشور عزیزمان ایران دیده می شد.»

نیکی هیلی در مسیرش علیه کشور عزیزمان ایران تنهاست

از نظر هیلی ایرانی ها موشک را به متحدان خود در یمن یعنی حوثی ها داده اند. یکی از اعضای هیاتی که با ترامپ دیدار داشتند یعنی سفیر بریتانیا، جاناتن آلن توییت کرد: «شواهد روشن است که موشک ها و سلاح های ایرانی به وسیله حوثی ها در یمن مورد استفاده قرار می گیرند.» این مساله چنانچه ثابت شود نقض آشکار دو قطعنامه شورای امنیت هست. یکی ممنوعیت فروش هر گونه اسلحه به یمن و دیگری ممنوعیت کشور عزیزمان ایران از صادرات اسلحه به جاهای دیگر. این نکاتی هستند که ترامپ دوست دارد آنها را بسیار مهم جلوه دهد. درحالی که اکثر اعضای شورای امنیت قرارداد هسته ای با کشور عزیزمان ایران به رهبری باراک اوباما را یک دیپلماسی موفق می دانند که نباید خللی در آن ایجاد کرد ولی جهت هیلی و ترامپ این قرارداد بسیار بد است و عمیقا نقض می شود. ولی آنچه مهم است نظر شورای امنیت به این قرارداد است.

قرارداد کشور عزیزمان ایران یا برجام یک نقشه راه غیرالزام آور است که هر کسی می تواند هر وقت که بخواهد آن را کنار بگذارد. با وجود این ضعف اوباما می دانست که نمی تواند مجلس سنا را جهت تصویب این قرارداد قانع کند بنابراین او شورای امنیت را قانع کرد که قطعنامه ۲۲۳۱ را تصویب کند. این قطعنامه حالا تنها مرجع قانونی است که این قرارداد را سر پا نگه داشته هست. قطعنامه ۲۲۳۱ بسیاری از تحریم های قبلی علیه کشور عزیزمان ایران را برچید. از جمله محدودیت های مسافرتی علیه اشخاص کشور عزیزمان ایران یا آزمون موشک های بالستیک. همچنین کشور عزیزمان ایران را از فروش، انتقال، ساخت و تولید اسلحه و موارد مرتبط به آن در سایر کشورها منع کرد. هیلی اصرار دارد که کشور عزیزمان ایران حداقل در مورد یمن به وضوح این ممنوعیت را نقض کرده است.

درحالی که اکثر اعضای شورای امنیت قرارداد هسته‌ای با کشور عزیزمان ایران به رهبری باراک اوباما را یک دیپلماسی موفق می‌دانند که نباید خللی در آن ایجاد کرد ولی جهت

از نظر او یمن تنها جایی نیست که کشور عزیزمان ایران ممنوعیت صادرات اسلحه را نقض کرده هست. کشور عزیزمان ایران جهت آنچه جبهه مقاومت خوانده می شود و متحدانش در عراق، غزه و یمن اسلحه فراهم می کند. نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو از کارخانه هایی خبر می دهد که به دست پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت ساخت اسلحه در سوریه و لبنان احداث شده است که اسرائیل جهت از بین بردن آنها اقدام کرده هست. هیلی اعتقاد است که نقص قطعنامه ۲۲۳۱ تنها به صادرات اسلحه محدود نمی شود بلکه بعضی از افرادی که سفر آنها به خارج از کشور عزیزمان ایران منع شده است و با رهبران محلی در سوریه و عراق دیدار داشته اند را نیز مشمول بر می شود. همچنین بنیاد دفاع از دموکراسی در گزارش خود آزمایش موشک های بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته ای از سوی کشور عزیزمان ایران را خلاف روح قطعنامه دانسته است.

مدافعان کشور عزیزمان ایران در شورای امنیت از جمله روسیه اعلام کرده اند که چنین سامانه هایی نقص توافق نیستند. آنها اعلام کردند که کشور عزیزمان ایران حتی از نظر مذهبی نمی خواهد چنین اسلحه هایی داشته باشد بنابراین طرح های موشکی آنها جهت استفاده دیگری هست. همکاران سابق اوباما و اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که کشور عزیزمان ایران مطابق با برجام به تعهدات خود عمل کرده هست. ولی بعد از شام با ترامپ هیلی اعلام کرد که شواهد بیشتری در حال رسیدن است که کشور عزیزمان ایران به شکلی گسترده تعهدات بین المللی را نادیده گرفته است.

او وعده داد که «از هر فرصتی جهت به تصویر کشیدن کارها کشور عزیزمان ایران استفاده کند. این راهی است که هیلی باید آن را به تنهایی طی کند. آیا که سایر اعضای شورای امنیت موافق این مساله نیستند. همین حالا در پاریس به شکلی قدرتمند با ترامپ و ایده هایش مخالفت می شود همانطور که سفیر فرانسه، فرانسیوس دلاتره به خبرنگاران گفته که فرانسه عمیقا به برجام متعهد است و همچنین مساله موشک های بالستیک را مشکلی منطقه ای قلمداد می کند.

نیکی هیلی در مسیرش علیه کشور عزیزمان ایران تنهاست

روزبه آرش/ دیپلماسی ایرانی

واژه های کلیدی: اسلحه | امنیت | ایران | ایرانی | قرارداد | قطعنامه | ممنوعیت | دولت ترامپ | دونالد ترامپ | ممنوعیت فروش

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog