chalkier آخرین خارجی روپیه مرکزی

chalkier: آخرین خارجی روپیه مرکزی افغانستان نرخ مبادله افغانی معلومات بانک مرکزی افغانستان حوزه افغانستان

گت بلاگز اخبار بین الملل افشای همکاری آمریکا و شوروی علیه فعالیت‌ هسته‌ای آفریقای جنوبی در گذشته

موسسه بین‌الملل “مطالعات استراتژیک” جزئیاتی از همکاری دیپلمات‌های آمریکایی و شوروی سابق جهت ممانعت از اقدام آفریقای جنوبی در آزمایش یک بمب هسته‌ای در صحرای کالا

افشای همکاری آمریکا و شوروی علیه فعالیت‌ هسته‌ای آفریقای جنوبی در گذشته

افشای همکاری آمریکا و شوروی علیه فعالیت هسته ای آفریقای جنوبی در گذشته

عبارات مهم : آزمایش

موسسه بین الملل “مطالعات استراتژیک” جزئیاتی از همکاری دیپلمات های آمریکایی و شوروی سابق جهت ممانعت از اقدام آفریقای جنوبی در آزمایش یک بمب هسته ای در صحرای کالاهاری را به عنوان تاکیدی بر اهمیت همکاری بین المللی در دنیا خطرناک امروز منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه اکسپرس، اندیشکده “موسسه بین الملل مطالعات استراتژیک کتابی تحت عنوان “شرکای سابق و آتی: ایالات متحده، روسیه و عدم اشاعه هسته ای” منتشر کرد.

فعالان این اندیشکده با استفاده از اسنادی که به تازگی از حالت محرمانه خارج شده است هست، به تشریح بحرانی نه چندان آشنا شده است پرداختند که در پشت پرده درگیری میان آفریقای جنوبی و آنگولا در ۱۹۷۷ فاش شد؛ آنگولایی که با شورشیان تحت حمایت شوروی سه سال پیش از آن دولت دست نشانده پرتغال را ساقط کرد. در این گزارش آمده است: در دسترس بودن جنبه های جدیدی از این داستان از طرف مقامات سابق برنامه هسته ای آفریقای جنوبی و همچنین اسناد و مکاتبات محرمانه از سوی منابع دولتی ایالات متحده، شرح مهم دیگری را به معرض نمایش گذاشته است.

افشای همکاری آمریکا و شوروی علیه فعالیت‌ هسته‌ای آفریقای جنوبی در گذشته

طبق این اطلاعات، آفریقای جنوبی در آخرهای دهه ۵۰ میلادی یک برنامه انرژی هسته ای غیر نظامی را دنبال کرد. این کشور مملو از منابع اورانیوم است و طبق برنامه “اتم جهت صلح” که آمریکا پیشگام آن بود، آماده دستیابی به فناوری رآکتور و سوخت هسته ای شد.

در ۱۹۶۰ وزارت خارجه آفریقای جنوبی جهت دریافت مواد هسته ای خاص از آمریکا اعلام آمادگی کرد که این طبق توافق دوجانبه میان پرتوریا و واشنگتن بود. آفریقای جنوبی در ۱۹۶۵ دو رآکتور هسته ای تحقیقاتی از آمریکا سفارش داد و در ۱۹۶۷ رهبری این کشور استفاده از انفجارهای هسته ای صلح آمیز را جهت کار در معدن و سایر پروژه های غیر نظامی دنبال کرد. ظرف دو سال، تحقیقاتی راجع به امکان اجرایی شدن ایده هیات انرژی هسته ای این کشور انجام شد و در ۱۹۷۱ برنامه انفجارهای هسته ای صلح آمیز اجرایی شد.

موسسه بین‌الملل “مطالعات استراتژیک” جزئیاتی از همکاری دیپلمات‌های آمریکایی و شوروی سابق جهت ممانعت از اقدام آفریقای جنوبی در آزمایش یک بمب هسته‌ای در صحرای کالا

براساس یافته ها، دولت آمریکا تامین سوخت هسته ای یکی از رآکتورها را در ۱۹۷۶ متوقف کرد ولی دانشمندان هسته ای آفریقای جنوبی توانستند راهی جهت غنی سازی اورانیوم با درصد اوج که مناسب تسلیحات هسته ای باشد، بیابند؛ این تغییری از انرژی هسته ای صلح آمیز به سطح نظامی بود.

در این گزارش آمده است: در میان منابع، راجع به تاریخ دقیق نظامی شدن برنامه هسته ای آفریقای جنوبی اختلاف نظر وجود دارد ولی این باید به قبل از ۱۹۷۶ بازگردد. منابعی هم جهت شناسایی و امن سازی یک سایت آزمایش هسته ای در مکانی دورافتاده در صحرای کالاهاری تخصیص داده شده است یافت. انگیزه های پشت پرده تصمیم آفریقای جنوبی جهت دنبال کردن یک برنامه نظامی از سیاست داخلی آپارتاید این کشور و ناآرامی سیاسی اطراف این منطقه در آن وقت ناشی می شد.

این گزارش می افزاید: در واقع، در این دوره منتهی به آزمایش هسته ای برنامه ریزی شده است در کالاهاری، آفریقای جنوبی با درگیری هایی در مستعمره های سابق پرتغال مشمول بر آنگولا و موزامبیک مواجه بود و درگیری های دیگری هم در نامیبیا و رودزیا در شرف وقوع بود.

افشای همکاری آمریکا و شوروی علیه فعالیت‌ هسته‌ای آفریقای جنوبی در گذشته

طبق نتیجه های این گزارش، طرح مذکور جهت خنثی سازی این آزمایش حاصل اطلاعات دیتر فلیکس گرهاردت، جاسوس شوروی بوده که از مقام های عالی رتبه داخل نیروی دریایی آفریقای جنوبی محسوب می شده است هست. نهایتا در اوایل ژوئیه ۱۹۷۷ یک ماهواره جاسوسی شوروی بر فراز سایت مذکور در کالاهاری شلیک شد و بعد از مشاهده فعالیت های مشکوک، ماهواره دوم به فاصله چند روز به فضا رفت.

در هشتم اوت پیامی از جانب لئونید برژنف، رهبر شوروی جهت جیمی کارتر، مدیر جمهوری وقت آمریکا فرستاده شد. در این خبر آمده است: همکاری میان شوروی و ایالات متحده در جهت تقویت معاهده منع اشاعه هسته ای در حال رشد هست. حال شرایطی ایجاد شده است است که به شدت مورد نیاز است تا به سمت اهداف پیشگیری از ظهور کشورهای هسته ای تازه و عدم اشاعه خطر هسته ای حرکت کنیم.

موسسه بین‌الملل “مطالعات استراتژیک” جزئیاتی از همکاری دیپلمات‌های آمریکایی و شوروی سابق جهت ممانعت از اقدام آفریقای جنوبی در آزمایش یک بمب هسته‌ای در صحرای کالا

دو روز بعد، معاون وزیر خارجه وقت آمریکا تاکید کرد کشورش با جدیت مساله وجود پایگاه آزمایش هسته ای در کالاهاری را مورد بررسی قرار می دهد. در این خبر آمده است: “اگر شوروی هرگونه شرح احتمالی راجع به این سایت آزمایش هسته ای را در اختیار ما قرار دهد، بسیار کمک کننده خواهد بود.” در پی تحقیقات آمریکا، سفیر واشنگتن در آفریقای جنوبی به وزیر خارجه این کشور هشدار داد هرگونه فعالیت هسته ای نظامی تبعاتی را جهت روابط دو کشور به دنبال خواهد داشت و تهدیدی جدی جهت صلح محسوب می شود.

متعاقبا در ۲۶ اوت پیامی از جانب وزارت امور خارجه آفریقای جنوبی به سفارتخانه های آمریکا، فرانسه و انگلیس فرستاده شد مبنی بر اینکه “آفریقای جنوبی تسلیحات انفجاری هسته ای ندارد و تمایلی هم به دستیابی به آن با هر هدفی، چه صلح آمیز و چه غیر از آن، ندارد. تاسیسات کالاهاری هم سایت آزمایش هسته ای نیست و هیچگونه آزمایش هسته ای، به هیچ شکلی، در آفریقای جنوبی انجام نخواهد شد.

افشای همکاری آمریکا و شوروی علیه فعالیت‌ هسته‌ای آفریقای جنوبی در گذشته

این گزارش تاکید کرد: با وجودی که این نوع همکاری مولد میان ایالات متحده و شوروی در زمینه عدم گسترش سلاح هسته ای، به هیچ وجه بی سابقه نبوده هست، ولی هوشیاری رهبران آمریکا و شوروی را در درک اینکه چگونه می توانند با یکدیگر در جهت منافع مشترک، آن هم با وجود شرایط چالش برانگیز در روابط دوجانبه همکاری کنند، نشان می دهد.

واژه های کلیدی: آزمایش | همکاری | آمریکا | برنامه | آمریکایی | برنامه ریزی | آفریقای جنوبی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog